Botox

Botox kaslara enjekte edilen ve kasılmasını engelleyen bir çeşit toksindir. Tedavi ve kozmetik amaçlarda uygulanmaktadır. Clostridium Botulinum adlı bir bakteriden elde edilmektedir.

Göz çevresi kırışıklıklarda kullanılmaya başlanmış daha sonra tıpta çeşitli alanlarda kullanılmaya devam edilmiştir. Botox uygulaması uzman doktorlar ve uzman diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. Diş hekimleri ağız, yüz ve çevre dokularda uzmanlaşmış hekimlerdir. Bu bölgeler diş hekimlerinin sorumluluğundadır ve birçok uygulamada enjeksiyon yapabilmeleri, ağız yüz ve çevre dokularının anatomisine hakim olması sebebi ile yüz ve çene botoxlarını sıklıkla gerçekleştirmektedirler.

https://www.dentakgul.com/wp-content/uploads/2023/06/botox-1.jpg

Botox tedavisi bruksizm (diş sıkma), clenching (diş gıcırdatma), gummy smile, mimik  alın ve kaz ayağı bölgesi kırışıkları, baş ağrısı durumlarında uygulanır. Ayrıca ortognatik cerrahi sonrasında oluşan kas sebepli asimetrilerin tedavisi, tükürük bezi ile ilgili problemlerde de uygulanabilmektedir. İşlem 5-15 dakika arasında sürmektedir ve ağrılı değildir. Emzirme ve hamilelik durumunda, enfeksiyon varlığında, alerji durumunda ve deri rahatsızlıklarında kullanılmamaktadır.

Randevu Planlayın

Sağlıklı bir gülümseme için diş hekimine düzenli olarak gidin, çünkü sağlıklı dişler, kendinize olan güveninizi artırır ve sosyal ilişkilerinizde pozitif bir etki yaratır.

    Ad Soyad

    Telefon

    Hekim

    Tarih

    Leave a Reply