İmplant Tedavisi

Diş çekilmesi sonucunda oluşan dişsiz boşlukların tedavi edilebilmesi amacıyla, kemik içerisine yerleştirilen dental implantların, günümüzde birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Dental implantlar titanyumdan üretilen yapay diş kökü şeklindeki materyallerdir. Kaybedilen diş boşluklarında kemik yeterli seviyede ise bu materyaller kemik içerisine yerleştirilmektedir. İmplant yerleştirildikten sonra belli bir süre beklenmekte ve kemiğe bağlanması gerçekleşmektedir. Kemiğe bağlandıktan sonra üst yapıları için sabit veya hareketli protetik restorasyonlar yapılmaktadır.

Bazı durumlarda diş çekiminin yapıldığı seanslarda da implant yerleştirilebilmektedir. Son zamanlarda yaygın bir tedavi yöntemi olan aynı seans implant uygulaması (immediate implant) dişin çekildiği seans enfeksiyon olmadığı zamanlarda tercih edilmektedir.

Çekimden sonra yerleştirilen immediat implantların üzerine aynı seans protetik restorasyonlar yapılabilmektedir. Bu durum genellikle ön bölgede ve gülüşü etkileyen durumlarda tercih edilmektedir.

https://www.dentakgul.com/wp-content/uploads/2023/06/implant-1.jpg

Sinüs Lift Operasyonu

Üst çenede, azı dişlerin üstünde maksiller sinüs adı verilen boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar vücudumuzda kafa ağırlığının azalmasına ve konuşurken çıkardığımız seslerin oluşmasına yardımcı olmaktadırlar.

Diş çekildikten sonra kemik yüksekliği zamanla azalmakta ve sinüs boşlukları aşağıya doğru sarkmaktadır. Diş kayıpları sonrası uzun zaman geçtikten sonra o bölgeye implant uygulanamaz hale gelmektedir. Böyle bir durumda ‘Sinüs Lifting’ adı verilen bir işlem gerçekleştirilir. Bu işlem kemik hacmini artırmaya yöneliktir. Özel bir cerrahi teknik ile aşağı sarkmış olan sinüs boşluklarının içerisi kemik tozu ile doldurulmaktadır ve boşluklar yukarı doğru itilmektedir. Bu sayede dişsiz bölgelere implant yapılabilmektedir. Bu işlem sonucunda kemiğe yerleştirilecek implantın boyu ve genişliği için yeterli hacmin oluşturulması hedeflenmektedir.

Sinüs lifting işlemini Dent Akgül Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde Periodontoloji Uzmanı Dr. Semih Akgül gerçekleştirmektedir. Operasyon sırasında kemiği hastanın kendi vücudundan alabileceği gibi, inorganik kemik materyalleri de kullanabilmektedir.

Bu işlem lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. İşlemden 6 ay sonra, sağlıklı kemik dokusu oluşması beklenir. Daha sonra implantlar yerleştirilmektedir. Aynı seansta implant yerleştirilebilmesi için ise bölgede en az 4 mm kemik olması gerekmektedir.

https://www.dentakgul.com/wp-content/uploads/2023/06/implant-2.jpg

Randevu Planlayın

Sağlıklı bir gülümseme için diş hekimine düzenli olarak gidin, çünkü sağlıklı dişler, kendinize olan güveninizi artırır ve sosyal ilişkilerinizde pozitif bir etki yaratır.

    Ad Soyad

    Telefon

    Hekim

    Tarih

    Leave a Reply