Protetik Restorasyonlar

Zirkonyum, E-Max, Lamina

Zirkonyum

Zirkonyum dişler zirkonyum oksit maddesinden oluşan metal alt yapı yerine kullanılan bir materyaldir. Üzerine porselen kaplanarak hastalara uygulanmaktadır. Metal alt yapıdan ayırt edici özelliği beyaz renk olmasıdır. Zirkonyum materyali tam kronlarda, köprülerde, implant üstlerinde, lamina tedavisinde, post core yapımında ve inley gibi restorasyonlarda kullanılmaktadır. Bunlar dışında zirkonyum içerikli ortodontik braketler, implantlar ve implant üstü yapıları da bulunmaktadır.

https://www.dentakgul.com/wp-content/uploads/2023/06/protetik.jpg

E-max

E-max dişler hiç metal içermemektedir ve arka grup dişlerde pek tercih edilmezler. Metal kullanılan kaplamalara göre daha maliyetli bir tedavi olmasına rağmen oldukça estetiktir. Ön bölge dişlerde daha çok kullanılmaktadır. Şekil bozukluğu olan dişlerde, minör çapraşıklık durumlarında en sık başvurulan yöntemlerin başında E-max kron ve E-max lamina uygulaması yer almaktadır. Dişsiz bölgesinin uzun olması durumunda tercih edilmezler. E-max porselenler ağız bakımı düzgün yapıldığı takdirde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bir materyaldir.

https://www.dentakgul.com/wp-content/uploads/2023/06/protetik2-2.jpg

Lamina

Lamina dişler dişlerin tüm yüzeyleri kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3 – 0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun minimum prepare edildiği bir yöntemdir. Hatta bazı durumlarda diş dokusundan hiç aşındırma yapılmadan da lamina diş tedavisi uygulanabilmektedir. Aşırı renklenmiş ve şekil bozukluğu olan dişler, ayrık dişlerin birleştirilmesi işlemi (diastema kapama), kırık diş restorasyonu, eski dolguların yenilenmesi, minör çapraşıklık durumlarında sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lamina dişler yani yaprak porselen dişler çeşitli porselenlerden üretilebilmektedir. Size en uygun porselen için hekimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aşındırma miktarının minimal olması sebebi ile doku dostu bir tedavidir. Dayanıklı malzemelerden üretilir ve çay kahve ve sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklarda, ileri seviyede dişeti çekilmesi durumlarında porselen lamina tedavisi yapılmamaktadır. Porselen lamina tedavisi 1 hafta içerisinde 2-3 seansta tamamlanabilmektedir. Porselen laminalar dişlerden düşmezler. Uygun yapıştırma tekniği ve kullanılan ileri teknoloji yapıştırıcılar sayesinde lamina dişleri kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu porselen dişleri iyi ve düzgün bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

https://www.dentakgul.com/wp-content/uploads/2023/06/protetik1.jpg

Randevu Planlayın

Sağlıklı bir gülümseme için diş hekimine düzenli olarak gidin, çünkü sağlıklı dişler, kendinize olan güveninizi artırır ve sosyal ilişkilerinizde pozitif bir etki yaratır.

    Ad Soyad

    Telefon

    Hekim

    Tarih

    Leave a Reply